• تاریخچه استفاده از سونای بخار به یونان و سپس به روم باستان باز میگردد.
  • سونای بخار امروزی اتاقکی است با دیوار هایی از سنگ،سرامیک،کاشی و یا سایر مواد ضد آب که چند دریچه برای ورود بخار به آن تعبیه شده و به منظور جلوگیری از نفوذ بخار به خارج از محوطه سونای بخار دیواره ها و سقف و کف آن عایق شده است.
  • در واقع مهمترین مشخصه اتاق سونا بخار مقاومت بالای آن در برابر نفوذ رطوبت و بخار است ، در سونای بخار به منظور جلوگیری از تقطیر بخار بر روی سطوح داخلی و ریختن قطرات آب بر روی بدن انسان بهتر است سقف سونای بخار بصورت شیبدار و یا منحنی ساخته شوند. همچنین لازم است درب ورود و خروج سونای بخار کاملا ایزوله بوده و امکان خروج بخار از طریق شیار و درزها وجود نداشته باشد.
  • معمولا محدوده دمای هوا در سونا بخار بین ۴۰ تا ۵۰ درجه سانتی گراد است و میزان رطوبت نسبی تقریبا ۱۰۰% میباشد.
  • هیترهای سونای بخار هم به دو گروه هیتر برقی سونای بخار (دیگ برقی سونای بخار) که معمولا در پشت دیوار سونای بخار نصب میگردند و هیتر گازی (دیگ بخار) که میتوان در فاصله بیشتر و در موتور خانه نصب گردند تقسیم می شوند.
  • ظرفیت هیترهای برقی و دیگ بخار سونا هم بستگی به حجم اتاق سونای بخار و همچنین عمومی یا خصوصی بودن آنها دارد.

حوضچه آب سرد معمولا در نزدیکی سونا ی بخار تعبیه میشود و دمای آب آن همان دمای آب شهر در نظر گرفته میشود(۱۰ تا ۱۵ درجه سانتی گراد) عمق این حوضچه ها در حدود ۱٫۵ تا ۱٫۶ متر در نظر کرفته میشود.در برخی موارد سیستم تصفیه جهت تصفیه آب حوضچه های سرد طراحی نمیشود و تنها با تعبیه یک دریچه تخلیه کفی،آب حوضچه را به صورت هفتگی یا روزانه تخلیه و به فاضلاب منتقل می کند ،بمنظور صرفه جویی در مصرف آب بهتر است برای این حوضچه های آب سرد نیزهمچون استخرها انشعابی از سیستم پمپ سیرکولاتور وتصفیه در نظر گرفته شود.

طراحی و ساخت سونا خشک و بخار

فوایدسونای بخار :

رطوبت و گرمای حاصل از بخا آب در سونای بخار فواید زیادی برای پوست دارد ، همچنین استفاده از سونای بخار باعث آزاد شدن سینوس‌ها می‌شود و به این ترتیب تنفس فرد بهتر و راحت‌تر می‌شود.توصیه می‌شود بعد از یک وعده غذایی سنگین وارد سونا نشوید. بهترین زمان استفاده از سونای بخار سه ساعت بعد از صرف غذا می باشد .از جمله فواید استفاده از سونای بخارکه موجب تحریک جریان خون و  بهبود سلامت عمومی بدن می شود  ،استفاده از حوضچه آب سرد است . معمولا درمجموعه های استخر در کنار سونا و جکوزی ، حوضچه آب سرد تعبیه میشود .

سونای بخار مکانی آرام و راحت است در نتیجه استفاده از آن باعث ایجاد احساس آرامش می‌شود. گرمای داخل آن نیز دردهای عضلانی و فشارهای روحی روانی را تسکین می‌دهد.

شرکت چشمه با پشتوانه تجربه بیش از دو دهه فعالیت در زمینه ساخت مجموعه های استخر،انواع سونای بخار و سونای خشک ، جکوزی ، همچنین تامین تجهیزات مورد نیاز  شما مشتریان عزیز در کنارتان است ،تا خریدی مطمئن را تجربه کنید .