بخش اول چوبکاری سونا خشک: تاریخچه سونا

در مقاله چوبکاری سونا خشک ابتدا درباره تاریخجه سونا صحبت می کنیم. اتاقی ساخته شده از جنس چوب می باشد با دمایی کاملآ کنترل شده، جهت بهره گیری از هوای گرم به شکل خشک یا مرطوب مورد استفاده قرار می گیرد. این اتاق مکانی برای تجدید قوا، آرامش ذهن و روان، روح و جسم و استراحت است. اینکه زادگاه اولیه سونا کجا بوده مشخص نیست، ولی بعضی کشورها، فنلاند را به عنوان اولین کشور سازنده ترمووود و بعضی کشورها، روسیه و برخی هم کشور یونان باستان را می شناسند.

طراحی و ساخت سونای خشک

بخش اول چوبکاری سونا خشک: چوب سونا

چوب ترمو وود با گره کم و حتی المقدور ترمو وود بدون گره می باشد , دلیل استفاده از چوب ترمووود بدون گره در ساخت سونا خشک این است که از  تجمع حرارت در محل گره جلوگیری به عمل آید.

بخش اول چوبکاری سونا خشک: انتخاب چوب سونا

باید از چوب ترموود استفاده شود که این چوب باید به شکل شیار دار و فاق و زبانه باشد, تا از کمترین میزان میخ , پرچ و پیچ استفاده شود. چون استفاده از میخ به علت جنس آن که از فلز میباشد و داری توان بالای انتقال حرارتی است توصیه نمیشود. چون در کوتاه ترین زمان ممکن حرارت فلز بالا میرود و به هنگام تماس با بدن سوختگی شدید ایجاد میکند. در رنگ آمیزی چوب سونا باید این نکته را مد نظر قرار داد که:

رنگ های شیمیایی و صنعتی بعلت وجود مواد سرطانزا بسیار خطرناک است و تا جایی که ممکن است , باید از چوب بدون رنگ استفاده شود. یکی دیگر از دلایل استفاده از چوب ترمووود همین نکته عدم نیاز به رنگ است. چون در معرض رطوبت و حرارت قرار میگیرد تغییر شکل دادن آن بسار نادر و غیر ممکن است.

امدواریم مقاله چوبکاری سونا برای شما خواننده محترم مفید واقه شده باشد، لطفا اگر نظر و نقدی بر این نوشته داریم آن را با ما میان بگذارید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *