چگونه آب استخر را بدون کلر ضدعفونی کنیم؟

روش های ضد عفونی کردن آب استخر

با فرا رسیدن فصل تابستان، استفاده از استخرها هم بیشتر می‌شود. تعداد زیاد شناگران باعث آلودگی بیشتر استخرها می‌شود. اگر آب استخر ضدعفونی و گندزدایی نشود، شناگران با بیماری‌ها و عفونت‌های زیادی مواجه می‌شوند‌. برای جلوگیری از این مشکلات، صاحبان استخر باید آب استخر را با استفاده از روش‌های مختلفی که وجود دارد ضدعفونی کنند. بیشتر ما کلر را به عنوان یکی از رایج‌ترین روش‌های ضدعفونی کردن استخر می‌شناسیم‌. اما باید بدانید که کلر زدن تنها راه ضدعفونی کردن آب استخر نیست. در این مقاله به بررسی علت ضرورت ضدعفونی کردن آب استخر، عوامل مهم در انتخاب روش های ضدعفونی کننده و معرفی روش های ضدعفونی کردن آب استخر می‌پردازیم. در ادامه با ما همراه باشید.

چرا باید آب استخر را ضدعفونی کنیم؟

در آب استخر آلاینده‌هایی وجود دارد که به راحتی به شناگران منتقل می‌شود. بنابراین برای جلوگیری از شیوع بیماری و آسیب رسیدن به شناگران، باید آب استخر را با روش‌های مختلف، ضدعفونی کرد. این آلودگی ممکن است ناشی از عوامل طبیعی مانند گرد و غبار، دود، برگ درختان، فضولات پرندگان، جلبک و …. باشد. اما ممکن است خود شناگران هم باعث آلودگی آب استخر شوند.

شناگران از طریق عوامل زیر سبب آلوده شدن آب استخر می‌شوند. توجه داشته باشید که عوامل زیر لزوما آلودگی یا کثیفی محسوب نمی‌شوند، اما زمینه مناسبی را برای میکروارگانیزم‌های بیماری‌زا در آب استخر ایجاد می‌کنند:

 • مایعات و ترشحات خروجی از بدن شناگران؛ مانند عرق و ادرار
 • ریزش موی سر، ریزش پوست
 • چرک و کثیفی بدن
 • آلودگی ناشی از کرم‌های ضدآفتاب، مواد آرایشی، شامپو، نرم کننده، و …

اگر آب استخر ضدعفونی نشود، این آلودگی‌ها سبب ایجاد بیماری‌ها و عفونت‌های مختلفی مانند عفونت‌های گوشی، التهاب چشم‌ها، خارش و تحریک پوست می‌شود. بنابراین ضدعفونی کردن دقیق و به موقع آب استخر اهمیت زیادی دارد و در این میان روش های ضدعفونی آب استخر مساله مهمی است که نباید از آن غافل شد.

آیا کلر زدن تنها روش ضدعفونی کردن آب استخر است؟

روش های ضد عفونی کردن آب استخر

یکی از روش های ضدعفونی کردن آب استخر، اضافه کردن کلر به آب استخر است. کلر دارای مزایایی مانند ضدعفونی کنندگی بالا، مناسب بودن برای حجم‌ زیاد، کاربرد آسان و … است. بیشتر صاحبان استخرها به دلیل مزایای زیادی که کلر دارد، ترجیح می‌دهند آب استخر را با کلر ضدعفونی کنند. در اینجا به بعضی از مزایای کلر اشاره می‌کنیم:

 • ماندگاری بالای کلر

کلر نیاز به نگهداری ویژه‌ای ندارد و می‌توان آن را به راحتی در محیط‌های خشک و خنک نگهداری کرد. البته باید در انبار کردن کلر موارد ایمنی را رعایت کرد.

 • قیمت ارزان کلر

کلر نسبت به همه ضدعفونی کننده‌های شیمیایی دیگر، قیمت کمتری دارد.

 • موجود و در دسترس بودن آسان کلر

کلر ضدعفونی کننده‌ای است که به وفور در بازار وجود دارد و استفاده از کلر نسبت به دیگر موائد ضدعفونی آب برای استخر راحت‌تر است. یکی دیگر از مزایای کلر این است که به صورت جامد، گاز و مایع در دسترس است و صاحبان استخر می‌توانند با توجه به نیاز خود، اشکال مختلف کلر را تهیه کنند.

 • مدت تاثیرگذاری کلر در آب

کلر به مدت طولانی در آب استخر باقی می‌ماند و در نتیجه برای مدت طولانی آب استخر را ضدعفونی می‌کند. البته باید توجه داشته باشید که این امر به میزان استفاده از استخر و شرایط نگهداری آن هم بستگی دارد.

اما کلر هم مانند هر ماده ضدعفونی کننده‌ دیگر، معایبی دارد. معایب کلر، مانند عوارضی که برای سلامتی دارد، پراکندگی سریع و … باعث شده صاحبان استخر به فکر استفاده از سایر روش‌های ضدعفونی کردن آب استخر باشند. کلر زدن تنها روش ضدعفونی کردن آب استخر نیست و روش‌های مختلفی برای این کار وجود دارد.

برای انتخاب روش های ضدعفونی کردن آب استخر باید به چه عواملی توجه کرد؟

برای انتخاب ضدعفونی کننده آب استخر باید به بعضی عوامل توجه کنید؛ مانند:

 • سرباز یا سر پوشیده بودن استخر
 • خواص شیمیایی منبع تامین آب استخر
 • دمای آب استخر
 • کارایی
 • در دسترس بودن
 • پایداری
 • کاربرد آسان

روش‌های مختلف ضدعفونی کردن آب استخر

همانطور که اشاره کردیم، کلر زدن تنها روش ضدعفونی کردن آب استخر نیست. در اینجا به بعضی از روش‌های ضدعفونی کردن آب استخر اشاره می‌کنیم:

 • استفاده از مواد شیمیایی جدید برای ضدعفونی کردن آب استخر

استفاده از مواد شیمیایی جدید که در بازار موجود هستند یکی دیگر از گزینه‌های موجود برای ضدعفونی کردن آب استخر است.

این مواد شیمیایی با تمرکز بر حفظ کیفیت آب استخر، تکمیل‌کننده روش‌های تصفیه و گندزدایی آب استخر محسوب می‌شوند. از آنجایی که کیفیت آب در مناطق مختلف جغرافیایی متفاوت است، می‌توان با کمک این مواد شیمیایی بدون نیاز به تعویض آب استخر، کیفیت و شفافیت آب استخر را حفظ کرد.

 • استفاده از ازن برای ضدعفونی کردن آب استخر

ازن یک گاز معدنی ناپایدار حاصل از برخورد اتم‌های اکسیژن با مولکول‌های اکسیژن است. با قرار دادن مولکول‌های اکسیژن در معرض یونیزاسیون با ولتاژ  بالا و اشعه فرا بنفش، ازن تولید می‌شود. بیشتر ازن ژنراتورها از فرایند یونیزاسیون با ولتاژ بالا استفاده می‌کنند. تولیدکننده ازن در بخش پمپ استخر قرار می‌گیرد، و اکسیژن را از محیط اطراف گرفته و به ازن تبدیل می‌کند.

ازن تولیدشده به منظور ضدعفونی کردن آب استخر، درون آب استخر آزاد می‌شود. سپس آب خالص شده به درون استخر بازگردانده می‌شود. ازن علاوه بر اینکه باکتری‌ها را از بین می‌برد، آب را هم شفاف‌تر می‌کند و بوها را از بین می‌برد.

ازن هم معایبی دارد؛ به طور مثال گازن ازن در غلظت‌های بالا خطرناک است، همچنین به تنهایی نمی‌تواند برای ضدعفونی کردن آب استخر کافی باشد؛ چراکه همه آلاینده‌ها را حذف نمی‌کند.

 • استفاده از دستگاه‌های یونیزه کننده برای ضدعفونی کردن آب استخر

دستگاه‌های یونیزه کننده، یون‌های مس و فلزات سخت را در آب استخر آزاد می‌کند. در واقع، این دستگاه باکتری‌های موجود در آب استخر و جلبک‌ها را با قرار دادن در معرض یون‌ها از بین می‌برد.

دو نوع یونیزه کننده وجود دارد. یونیزه الکتریکی که با استفاده از برق، فلزات را تا زمانی که یون آزاد کنند، شارژ می‌کند. یونیزه کارتریج معدنی هم با استفاده از جریان پیوسته آب از یک بسته مواد معدنی، یو‌ن‌های فلزی آزاد می‌کند.

یونیزه کننده‌ها به هزینه کمی برای نگهداری نیاز دارند. اجزای الکترودهای یونیزه کننده معمولا بین سه تا پنج سال عمر می‌کنند و جایگزینی آنها ارزان‌تر است.

یونیزه کننده‌ها بر خلاف کلر، تاثیر منفی بر روی تجهیزات استخر نمی‌گذارند. از جمله معایب یونیزه کننده‌ها می‌توان به این مسئله اشاره کرد که دارای سرعت عمل کمی هستند و چندین ساعت طول می‌کشد تا مبارزه علیه آلاینده‌ها را شروع کنند. همچنین اگرچه نیاز به بسیاری از مواد شیمیایی را کاهش می‌دهند، اما به تنهایی برای ضدعفونی کردن استخر کافی نیستند.

ژنراتور کلر نمک با استفاده از یک فرایند شیمیایی به نام الکترولیز، اسید هیپوکلرو را از محل آب و نمک جدا کرده و وارد آب استخر می‌کند.

عاملی که سبب تمایز کلرزن نمکی از سایر روش‌های ضدعفونی کننده آب استخر می‌شود، توانایی بازیافت خود بخود آن است. بعد از اینکه اسید هیپوکلرو آب استخر را ضدعفونی کرد، به نمک تبدیل شده و سپس فرایند تکرار می‌شود.

کلرزن نمکی نسبت به کلر، به میزان کمتری سبب التهاب پوست و چشم شناگران می‌شود. اما معایب آن، بالا بودن هزینه اولیه خرید ژنراتور کلرزن نمک است. همچنین غلظت نمک بیش از حد، خورنده است و قابلیت آسیب به دستگیره‌ها، سیستم‌های روشنایی، آستر استخر و سایر تجهیزات را دارد.

 • استفاده از دستگاه اشعه فرانبفش خورشید

دستگاه اشعه فرانبفش خورشید (UV) ، بر اساس تابش نور در یک محدوده طول موج مشخص کار می‌کند، و سبب از بین رفتن بسیاری از میکروارگانیزم‌ها می‌شود. آب علاوه بر اینکه از داخل محفظه دستگاه یو وی عبور می‌کند، در معرض نور فرانبفش لامپی که داخل آن است هم قرار می‌گیرد و پس از ضدعفونی کردن از دستگاه خارج می‌شود.

دستگاه‌های یو وی بر اساس فشار بخار داخل لامپ،  به دو دسته فشار متوسط و فشار پایین تقسیم می‌شوند. دستگاه‌های یو وی فشار متوسط، بازه گسترده‌تری از نور فرا بنفش را نسبت به لامپ‌های فشار پایین ساطع می‌کنند و میکروارگانیزم‌های بیشتری را از بین می‌برند.

یکی از مهم‌ترین مزایای استفاده از دستگاه یو وی در ضدعفونی کردن آب استخرها، از بین بردن کلرامین است. در صورت استفاده از کلر، به ویژه در استخرهای سرپوشیده، بوی نامطبوع کلرامین در فضای استخر منتشر می‌شود. این گاز به تاسیسات استخر هم صدماتی وارد می‌کند. اما با نصب دستگاه یو وی در استخر می‌توان به از بین رفتن بوی کلرامین در محوطه استخر کمک کرد. این دستگاه به تنهایی باعث ضدعفونی کردن آب استخر نمی‌شود و در کنار آن باید از نوع دیگری از روش‌های ضدعفونی کردن استفاده کرد.

 • استفاده از شوک استخر غیر کلره برای ضدعفونی کردن

شوک استخر غیرکلره یک اکسید کننده عالی برای آلودگی‌هایی مانند چربی بدن، ضدآفتاب و ادرار است. متاسفانه شوک غیر کلره به تنهایی برای ضدعفونی کردن آب استخر کافی نیست و در کنار آن باید از سایر روش‌های ضدعفونی کردن مانند کلر استفاده کرد.

این روش برای استخرهای سرپوشیده بسیار مناسب است. از این روش همچنین برای اکسید کردن مواد ارگانیک مرده در اسپا و جکوزی استفاده می‌شود. این روش به ضدعفونی کننده‌ها اجازه از بین بردن میکروارگانیزم‌های مضر، مانند باکتری و جلبک را می‌دهد.

نکته پایانی

استفاده از کلر، یک روش رایج برای ضدعفونی کردن آب استخر است، اما تنها روش موجود نیست. روش‌های مختلفی برای ضدعفونی کردن آب استخر وجود دارد.

نکته پایانی :

در این مقاله به شش روش‌ مختلف ضدعفونی کردن استخر مانند استفاده از مواد شیمیایی مناسب، ازن، کلر زن نمکی و … اشاره شد. هر کدام از این روش‌ها مزایا و معایبی دارند. برای انتخاب سیستم ضدعفونی کننده آب استخر باید متغیرهای مختلف را در نظر بگیرید تا بتوانید بهترین سیستم را انتخاب کنید. شما برای ضدعفونی کردن آب استخر از چه روش‌هایی استفاده می‌کنید؟ روش های خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.