بهترین پمپ استخری کدام است؟

بهترین پمپ استخری

پمپ استخری یکی از مهم‌ترین اجزای هر استخر شنا است. این پمپ وظیفه ایجاد جریان آب در استخر و تصفیه آن را بر عهده دارد. برای انتخاب بهترین پمپ استخری باید عوامل متعددی را در نظر بگیرید که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم.

بهترین پمپ استخری

پمپ استخری چیست و چه کاربری

 دارد؟

پمپ استخری مهمترین بخش سیستم تصفیه استخر است. اگر پمپ وجود نداشته باشد آب از استخر به سمت فیلتر تصفیه هدایت نمی‌شود در نتیجه آب در استخر جریان پیدا نمی‌کند و تصفیه نمی‌شود. در واقع هر استخری حتما باید پمپ و سیستم تصفیه داشته باشد.

پمپ استخری باید در مدت زمان مشخصی، همه آب استخر را تعویض کند و آن را به فیلتر برساند تا تصفیه شود و بعد از تصفیه، مجددا به استخر باز گرداند. فیلتر استخر، اجسام ریز، مو و برخی آلاینده‌های آب استخر را تمیز می‌کند.

پمپ‌ استخری تنوع زیادی دارد ولی همه آنها در بعضی از ویژگی‌ها تقریبا یکسان هستند. پمپ استخری اجزای مختلفی دارد که هر کدام از آنها وظیفه خاصی را بر عهده دارند. در ادامه اجزای پمپ استخری را معرفی می‌کنیم.

بهترین پمپ استخری

پمپ استخری سه قسمت اصلی دارد که عبارت‌ هستند از:

استرینر( سبد موگیر ): در قسمتی از پمپ سبد پلاستیکی استرینر یا موگیر  قرار دارد که آب ابتدا وارد سطل و بعد وارد سبد  موگیر می‌شود. بعد از این مرحله آب وارد فیلتر  می‌شود.

پروانه پمپ : وظیفه اصلی پروانه ، در پمپ‌های استخری، مکش آب و فرستادن آن به سمت صافی است.

موتور: موتور مهم‌ترین قسمت پمپ است و پروانه پمپ را با سرعت بالایی می‌چرخاند که عمل مکش انجام می‌شود.

نکته :

پمپ‌های استخری دارای بخشی به نام استرینر هستند که موگیر هم نامیده می‌شود. وظیفه این قسمت این است که زباله‌ها و ضایعات درشت آب را جدا می‌کند. این قسمت ممکن است روی خود پمپ آبرسانی نباشد و بعدا به آن اضافه شود. ولی در پمپ های آبرسانی و تصفیه، استرینر وجود دارد.

پمپ استخری چگونه کار می‌کند؟

گریل‌های پمپ استخری آب را از دریچه‌های کف استخر به سمت فیلترهای تصفیه آب هدایت می‌کنند. در این مرحله آب معمولا با فشار زیادی از صافی‌ها و تجهیزات تصفیه‌کننده و گرمایشی عبور می‌کند. در مرحله آخر، آب تصفیه شده دوباره به استخر برمی‌گ

ردد.

یکی از مهم‌ترین نکاتی که موقع خرید پمپ استخری باید به آن توجه کنید، توانایی آن پمپ، در تصفیه آب استخر با سرعت کافی است و امکان تصفیه آب به نحوی که متناسب با حجم آب باشد. برای اندازه‌گیری توانایی پمپ در انجام این کار باید دو فاکتور توان پمپ، هد و دبی را در نظر گرفت.

بهترین نوع پمپ استخری چیست؟

پمپ استخری تنوع زیادی دارد و برندهای مختلفی در زمینه تولید آن در دنیا فعالیت می‌کنند. بهترین پمپ‌های استخری متعلق به برندهای کریپسول، لسوئیم، هایوارد و داب  ، ایماکس هستند. البته برندهای پمپ استخری فقط به این موارد محدود نمی‌شود.

برای اینکه بهترین پمپ استخری را انتخاب کنید باید عوامل مختلفی را در نظر بگیرید. یکی از این عوامل، میزان مصرف برق است. در استخرهای پراستفاده، پمپ باید مدت‌های طولانی روشن باشد بنابراین مصرف برق آن اهمیت دارد.

پمپ‌های چندسرعته، جدیدترین انواع پمپ‌های استخری هستند و سرعت چرخش آنها متغیر است. همین ویژگی باعث می‌شود که متناسب با نیاز استخر، گاهی با سرعت زیاد و گاهی با سرعت کم کار کنند که باعث صرفه‌جویی در مصرف برق می‌ش

ود. علاوه بر این، این پمپ‌ها معمولا صدای کمتری هم دارند.

پمپ‌ها از نظر سرعت به سه نوع تقسیم می‌شوند؛ پمپ‌های تک سرعته، دو سرعته و چند سرعته. تا کنون پمپ‌های تک سرعته رایج‌ترین نوع پمپ مورد استفاده بودند ولی حالا با وجود پمپ‌های دو سرعته و چند سرعته، مصرف برق پمپ‌ها کاهش پیدا کرده است.

پمپ‌های استخری تک سرعته

در این نوع پمپ‌ها همانطور که از اسم آنها مشخص است، موتور با توجه به توان الکتریکی‌اش با یک سرعت ثابت پروانه را می‌چرخاند. یعنی امکان تغییر سرعت آن وجود ندارد و هر زمانی که پمپ روشن باشد، سرعت ثابتی دارد. این پمپ‌ها رواج زیادی داشتند ولی اخیرا پمپ‌های جدید جای آنها را گرفته‌اند.

پمپ‌های استخری دو سرعته

این پمپ‌ها دوسرعته هستند و می‌توانند با سرعت کم یا زیاد کار کنند. البته کارکرد آنها مثل پمپ‌های تک سرعته است و با تنظیم پمپ، می‌توانید با همان سرعت مورد نظر آن را روشن کنید. مثلا موقع تمیز کردن استخر یا اضافه کردن مواد شیمیایی خاص، می‌توانید پمپ را روی سرعت بالا تنظیم کنید ولی برای تصفیه عادی استخر از سرعت کم استفاده کنید. این مدل هم نسبت به مدل قبل، مصرف برق کمتری دارد.

پمپ‌های سرعت متغییر یا چند سرعته

این پمپ‌ها سرعت قابل تغییر دارند و البته با توجه به ویژگی‌ها و امتیازات بیشتری که دارند، گران‌تر هم هستند. این موتورها معمولا اصطکاک کمتر و طول عمر بیشتری دارند.

برای پیدا کردن بهترین نوع پمپ استخری برای استخر مورد نظرتان غیر از سرعت موتور باید عوامل دیگری را هم در نظر بگیرید که در ادامه به آن می‌پردازیم:

خروجی پمپ

پمپ‌های استخری با دو نوع خروجی تولید می‌شوند یکی خروجی آب از بالا و دیگری خروجی آب از کنار. با توجه به محل ورودی آب باید پمپ مورد نظر را انتخاب کنید. اگر محل ورودی آب فیلتر، بالاتر از پمپ باشد، پمپ با خروجی از بالا و در غیر این صورت، اگر ورودی فیلتر هم سطح پمپ باشد، بهتر است از پمپ با خروجی از کنار استفاده شود. برای استخرهای روی زمین یا داخل زمین، پمپ‌های مختلفی طراحی می‌شود ولی بیشتر آنها قابل جایگزینی هستند.

ولتاژ موتور الکتریکی

موتور پمپ استخری یا مستقیما به مدار الکتریکی متصل می‌شود یا اینکه از طریق دوشاخه آن را به پریز متصل می‌کنند. ولتاژ برق پمپ‌های استخری متفاوت است در نتیجه قبل از انتخاب پمپ با توجه به نوع برق‌ ساختمان، باید ولتاژ مناسب را انتخاب کنید. البته بیشتر پمپ‌های استخری ولتاژ ۲۲۰ ولتی دارند.

توان الکتریکی

عامل مهم دیگری که در انتخاب بهترین پمپ استخری تاثیرگذار است، توان الکتریکی موتور آن است. این مورد را باید با توجه به حجم و سیستم تصفیه استخر انتخاب کنید.

پمپ استخری مهم‌ترین قسمت هر استخر برای ایجاد جریان آب و تصفیه آب است. برای انتخاب بهترین پمپ استخری باید عوامل متعددی را مورد نظر قرار دهید. برند تولیدکننده روی کیفیت آن تاثیرگذار است. علاوه بر این با توجه به توان الکتریکی، نوع پمپ از نظر سرعت موتور و با توجه به طراحی و ظرفیت استخر، بهترین پمپ استخری مورد نظرتان را تهیه کنید.

2 پاسخ
 1. Masum javidan
  Masum javidan گفته:

  سلام ، من یک دستگاه پمپ استخر ،یک دستگاه فیلتر شنی ۴۰ کیلو رزینی میخوام لطفا قیمت اعلام بفرمائید ، متشکرم

  پاسخ
 2. یاوری
  یاوری گفته:

  سلام ،یک پمپ جهت آبياری باغ از استخر می خوام ، که قدرت ارسال آب تا ارتفاع ۲۰متر داشته باشد و ازنظرقیمت هم ارزان‌تر از سایر مدلها باشد
  ازنوع شناور درآب
  لطفا راهنمایی نمایید ممنون ،یاوری

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *